Shows

(Updated 19/07/21)

PONIES SPARKLED IN THE SUNSHINE AT RAHEEN NA GUN FOR THE IRISH PONY SOCIETY SUMMER SHOW

Beautiful sunshine greeted riders, judges and stewards for the Irish Pony Society Summer Show which took place on Saturday 17th in Raheen Na Gun, Kilkenny.  This was the first competition back for many riders and they were delighted to see each other with lots of socially distanced greetings and laughter taking place.  Ger O’Brien and his team at Raheen Na Gun efficiently built tracks and set up two very inviting courses for the riders and were on hand all day adjusting fences.  With over 60 classes to enter there was lots to entertain the spectators.  The largest classes of the day were the Connemara and M & M Classes rings with many white manes flowing in the sunshine. Anna Cashman Wyse’s Illaunurra Bay ridden by Katie Wyse won the Connemara Working Hunter Championship with the Ridden Championship being presented to Aoife O’Connor’s Ballylee Castle Prince ridden by Sadhbh O’Connor.

The mini ponies and riders put on a beautiful display of riding despite the heat with Mini Show Pony Champion won by Mrs Casilda Laird’s Brookwater Thumbelina ridden by Max Laird with Mrs Sandra Barnwell’s Valmore Reisling ridden by Henry Myers taking the Mini Show Hunter Championship. Encouragingly for the future of breeding in Ireland there were lots of entries in the In-Hand Classes with Mr Jerry Moloney’s Breeneybeg Hope taking the In-Hand Championship. Jessica Murphy won the Intermediate Championship riding Mrs Melissa O’Connor’s Darcy de Chanteloube and won the Ridden Connemara Championship with Rebel Mick for the same owner.

The Working Hunter track although not to full height was built to encourage all riders to concentrate and position their ponies correctly with judges Mr Peter Molloy and Mrs Paula McCarthy commenting on the standard of riding and the smiles of all the competitors. The Novice Working Hunter Championship was presented to Clare Scott’s Goldengrove Juliet ridden by Annarose Scott with Open Working Hunter Championship won by Anne Doyle’s Who’s Jardin B ridden by Sam Doyle.  The Performance Ring was busy all day with lovely little ponies enjoying the jumps in the smaller classes with riders smiling for the photographer John O’Carroll who seemed to know each child by name.

With over 350 entries throughout the day the long awaited Supreme Championship took place as the serious heat was waning.  With 17 Champions in the ring the Judges Mrs Carole Adams, Mrs Mary Carter, Mr Nicholas Byrne, Mr Peter Molloy, Mrs Paula Mc Carthy and Mrs Denise Colebrooke deliberated and discussed and finally chose their Supreme Champion to be Aoife O’Connor’s Imperial Tide ridden by Sadhbh O’Connor who had won the Show Hunter Championship earlier that morning.  Goldengrove Temptress owned by Aidan Williamson and ridden by Victoria Burns was presented with the Reserve Supreme title.

The IPS would like to thank all who supported the show, the Judges, Stewards and Committee and all the new members who have joined this year, the non-members who experienced IPS for the first time and all its loyal members that travel the country supporting shows and we look forward to two great days at the Championship Show which takes place on the 5th and 6th of August.

Results of the IPS Summer Show – Raheen Na Gun – Saturday 17th of July

Open 133cms Show Hunter, 1st Tara Kellly’s Goldengrove Maydream (Charlotte Kelly), 2nd Marjorie Hardiman’s Creganna Dancer (Lara Field)

Open 143 cms Show Hunter, 1st Emily Widger’s Wycroft Gatsby (Hannah Mackey), 2nd Gillian Torrens’s Romano Willow The Wisp (Julia Mulligan), 3rd Marian Judge’s Waterglades Admiral Brown (Annarose Scott)

Open 153cms Show Hunter, 1st Aoife O’Connor’s Imperial High Tide (Sadhbh O’Connor), 2nd Eileen Furlong’s Thistletown Olympia (Eimear Furlong), 3rd Jackie Barden’s Kilnaspic Lily (Hazel Barden)

Novice Show Hunter, 1st Emily Widger’s Wycroft Gatsby (Hannah Mackey), 2nd Gillian Torrens’s Romano Willow The Wisp, 3rd Chloe Lacey’s Knightsbridge View (Sadhbh O’Connor), 4th Rebekah Rochowiak’s Greannstown Vivendi Girl (Rebekah Rochowiak)

Show Hunter Champion – Imperial High Tide; Reserve Champion – Goldengrove Maydream

Beginner Ridden Show Pony, 1st Casilda Laird’s Brookwater Thumbelina (Max Laird), 2nd Laura Burkes’s Hazel (Lucy Sayers), 3rd Anne Marie Short’s Blueberry (Alex Short), 4th Claire Howard’s Tabitha Leanardo (Zoe Howard)

Show Pony First Ridden, 1st Sasha Smith’s Firle Golden Eagle (Jessica McAuliffe)

Mini Show Pony Champion – Brookwater Thumbelina; Mini Show Pony Reserve – Firle Golden Eagle

123cms Show Hunter, 1st Aisling Connolly’s Wychemia Polly Pocket (Ella Connolly), 2nd Imelda O’Shaughnessy’s Littlecourt Jack Sparrow (Isla Coad)

Show Hunter First Ridden, 1st Maeve Kennedy’ s My Starlight (Andy Kennedy),

Beginner Show Hunter, 1st Sandra Barnwell’s Valmore Reisling (Henry Myers), 2nd Aileen Goff’s Jasmyne de Sauviat (Nessa Goff), 3rd Zoe Shannon’s Tabita Mini Minx (Lennan Moloney), 4th Louise Lyons’s Pentrellyd Edward (Robin Lyons Teehan)

Show Hunter Lead Rein, 1st Emiy Widger’s Thistledown Gold Medal (Joe Mackey), 2nd Louise Lyons’s Woodroyd Go Go Girl (Robin Lyons Teehan), 3rd Imelda O’Shaughnessy’s Cwnneudwy Adnod (Nicole O’Shaughnessy), 4th Caroline Barry’s Rookery Sugar Mouse (Charlotte Rose Ferris)

Mini Show Hunter Champion – Valmore Reisling; Mini Show Hunter Reserve – Thistledown Gold Medal

Open 138-148cms Show Pony, 1st Aidan Williamson’s Goldengrove Temptress (Victoria Burns), 2nd Tara Kelly’s Goldengrove Maydream (Charlotte Kelly), 3rd Gillian Torrens’ Highmead To Be Or Not To Be (Rianna Mulligan), 4th Gillian Torrens’ Lindeth Tycoon (Julia Mulligan)

Open 128cms Show Pony, 1st Aine Brennan’s Goldengrove Sunrise (Aoife Brennan), 2nd Tessa Gunn’s Violet Banks Tiger Lilly (Eva Gunn)

Show Pony Champion – Goldengrove Temptress; Show Pony Reserve – Goldengrove Sunrise

Ridden Part-Bred exc 138cms, 1st Aidan Williamson’s Goldengrove Temptress (Victoria Burns), 2nd Gillian Torrens’ Highmead To Be Or Not To Be (Rianna Mulligan)

Ridden Part-Bred not exc 138cms, 1st  Aine Brennan’s Goldengrove Sunrise, 2nd Gillian Torrens’ Romano Willow The Wisp (Julia Mulligan), 3rd Marian Judge’s Waterglades Admiral Brown (Annarose Scott), 4th Chris Horrigan’s Creevelea Little Red (Polly Horrigan)

Ridden Part-Bred Lead Rein, 1st Aisling Connolly’s Wychenlea Polly Pocket (Sophie Connolly), 2nd Sandra Barnwell’s Milly (Elizabeth Myers)

Part-Bred Champion – Goldengrove Sunrise; Part-Bred Reserve – Goldengrove Temptress

Young Handlers, 1st Jerry Moloney’s Tyrrellspass Jewels (Holly O’Leary), 2nd Aine Brennan’s Goldengrove Sunrise (Aoife Brennan), 3rd Nicola Crosby’s Tabita Napoleon (Robyn Crosby Hanley), Joint 4th Claire Howard’s Tabitha Leanardo (Zoey Howard), Casilda Laird’s Brookwater Thumbelina (Max Laird)

Broodmare Class, 1st Jerry Moloney’s Tyrrelspass Jewells, 2nd Jerry Moloney’s Lady Venture

Hunter Pony 1,2 and 3 year old, 1st Jerry Moloney’s Breeneybeg Hope, 2nd Breid Neill’s Wilma Hazy Storm, 3rd Jennifer Staunton’s Laheens Shine, 4th Orla O’Dea’s Coumbrack Alan

M & M Small Breeds In-Hand, 1st Chanelle Stanford’s Ballinacarrig Amelia’s Dream, 2nd Carole Farnell’s Shroughan Megan

M & M Large Breeds In-Hand, 1st Breid Neill’s Wilma Hazy Storm, 2nd Edward Dormer’s Budore Junior, 3rd Jennifer Staunton’s Laheens Shine, 4th Carole Farnell’s Moorland Chardonnay.

In-Hand Champion – Breeneybeg Hope, In- Hand Reserve Champion – Goldengrove Sunrise

Ridden Coloured not exceeding 133cms, 1st Marjorie Haridman’s Creganna Dancer (Lara Field), 2nd Paul Deegan’a Ashill Apache (Ella Deegan), 3rd Sasha Smith’s Firle Golden Eagle (Jessica McAuliffe).

Ridden Coloured not exceeding 158cms, 1st Anne Doyle’s Conflicting Colours (Chloe Doyle)

Coloured Champion – Creganna Dancer;  Coloured Reserve Champion – Conflicting Colours

Junior Side Saddle, 1st Lynne Hincks’s Hello There (Lauren Hincks)

Senior Side Saddle, 1st Lynne Hinck’s Hello There (Lynne Hincks)

Ridden Connemara Rider Under 16 yrs, 1st Melissa O’Connor’s Rebel Mick (Jessica Murphy), 2nd Madeline Burns’ Hazelrock Infinity (Victoria Burns), 3rd Tara Kelly’s Caislin City (Penny Kelly), 4th Emily Widger’s Skellorn Prairie Starlight.

Ridden Connemara Rider Over 16 yrs, 1st Sarah-Jane Sinnott’s Shambo Rory (Sarah-Jane Sinnott), 2nd Hilary Williamson’s Castleside Tom (Lucy Williamson), 3rd Emma Walsh’s Thorndale Elizabeth (Emma Walsh).

Novice Ridden Connemara, 1st Madeline Burns’ Hazelrock Infinity (Victoria Burns), 2nd Nikola Concannon’s Kilnavara May (Kitty Concannon),3rd Aoife O’Connor’s Ballylee Castle Prince (Sadhbh O’Connor), 4th Rose Bolger’s Dunabbey (Romy Bolger)

Ridden Connemara Champion – Rebel Mick; Ridden Connemara Reserve Champion – Shambo Rory

Open Connemara Working Hunter Rider Under 16 yrs, 1st Marjorie Hardiman’s Creganna Belle (Lara Field), 2nd Helena Hennessy Ruane’s Clonad Rose (Aoibhinn Ruane), 3rd Yvonne Farrell’s Park Fionn (Clodagh McGauran), 4th Avril Hobson’s Manusmore Trump (Lucy Keane)

Open Connemara Working Hunter Rider Over 16 yrs, 1st Anna Cashman Wyse’s Illaunurra Bay (Katie Wyse) , 2nd Marjorie Hardiman’s Creganna Dandini (Marjorie Hardiman)

Novice Connemara Working Hunter, 1st Emma Jane Leggett’s Doonreagham Oak (Emma Jane Leggett), 2nd Nikola Concannon’s Vinura Buck Buster (Tazmin Murray), 3rd Hannah Horgan’s Kimamara Laura (Kate Horgan), 4th Marjorie Hradiman’s Creganna Kerfuffle (Lara Field)

Connemara Working Hunter Champion – Illaunurra Bay; Connemara Working Hunter Reserve – Clonad Rose

Mountain & Moorland Lead Rein, 1st Caroline Barry’s Rookery Sugar Mouse (Charlotte Rose Ferris), 2nd Orla Whelton’s Waxwing Pimms (Stephanie Flemming), 3rd Imelda O’Shaughnessy’s Carwgwyn Finality (Nicole O’Shaughnessy)

Mountain & Moorland Beginner First Ridden, 1st Zoe Shannon’s Tabita Mini Minx (Lennan Moloney)

Mountain & Moorland First Ridden, 1st Aisling Connolly’s Twyford Captain Morgan, 2nd Imelda O’Shaughnessy’s Carwgwyn Finality (Isla Coad), 3rd Tess Gunn’s Erwfair Nora (Eva Gunn)

Mountain & Moorland not exc 138cms , 1st Tara Kelly’s Goldengrove Maydream (Charlotte Kelly), 2nd Rachel O’Doherty’s Clooneen Sile (Helena O’Doherty), 3rd Jenny Curran’s Bunbury Suarez (Amira Curran)

Mountain & Moorland exc 138cms, 1st Aoife O’Connor’s Ballylee Castle Prince (Sadhbh O’Connor), 2nd Dawn

Thomas’ Brenig Mellitgedig (Shane McKenna), 3rd Madeline Burns’s Hazelrock Infinity (Victoria Burns)  4th Nikola Concannon’s Kilnavara May (Kitty Concannon)

M& M Ridden Champion – Ballylee Castle Prince; M & M Ridden Reserve Champion – Brenig Mellitgedig

M & M Working Hunter not exc 138cms, 1st Avril Hobson’s Brimstone Bowman (Lucy Keane), 2nd Aisling Connolly’s Twyford Captain Morgan (Ella Connolly), 3rd Maeve Kennedy’s Malhem First Edition (Evie Kennedy), 4th Avril Hobson’s Tynffnwd Carys (Maccron Keane)

M & M Working Hunter not exc 148 cms, 1st Emma Jane Leggett’s Doonreagham Oak (Jessica Murphy), 2nd Lucy Kelly’s Rowdown Archer (Ned Kelly), 3rd Marjorie Hardiman’s Creganna Dandini (Marjorie Hardiman)

M & M Working Hunter Champion – Brimstone Bowman;  M & M Working Hunter Reserve – Twyford Captain Morgan

Working Hunter Lead Rein, 1st Margaret Doolan’s Muskerry Rolo (John Doolan), 2nd Louise Lyons’s Woodroyd Go Go Girl (Robin Lyons Teehan), 3rd Trish O’Donnell’s Belle (Clara O’Donnell), 4th Emily Collins’s Kilbreedy Coco (Charlotte Collins).

Beginner Cradle Stakes, 1st Avril Hobson’s Tynffrwd Carys (Maccon Keane), 2nd Aileen Goff’s Jasmyne de Sauviat (Nessa Goff), 3rd Zoe Shannon’s Tabita Mini Minx (Lennan Moloney) 4th Margaret Doolan’s Muskerry Rolo (John Doolan)

Open Cradle Stakes, 1st Maeve Kennedy’s My Starlight (Andy Kennedy), 2nd Louise Lyons’s Pentreloyd Edward (Nancy Lyons Teehan), 3rd Cheryl Cusack’s Thierry Henry (Cian Cusack)

Mini Working Hunter Champion – My Starlight; Mini Working Hunter Reserve – Muskerry Rolo

Novice Working Starter Stakes, 1st Louise Lyons’s Little Dolly (Nancy Lyons Teehan)

Open Working Starter Stakes, 1st Aisling Connolly’s Twyford Captain Morgan (Ella Connolly), 2nd Tara Kelly’s Delabunga Mandella (Charlotte Kelly), 3rd Clare Green’s Horse and Jockey Clasper (Kirsty Greene), 4th Maeve Kennedy’s Malhem First Edition (Evie Kennedy)

Open Show Starter Stakes, 1st Jenny Curran’s Bunbury Suarez (Amira Curran), 2nd Aine Brennan’s Goldengrove Sunrise (Aoife Brennan), 3rd Tessa Gunn’s Vioet Tiger Lily (Eva Gunn), 4th Tara Kelly’s Delabunga Mandella (Charlotte Kelly).

Starter Stakes Champion – Bunbury Suarez; Reserve Starter Stakes Champion – Twyford Captain Morgan

Intermediate Show Hunter, 1st Melissa O’Connor’s Darcy de Chanleloube (Jessica Murphy), 2nd Birol Nadir’s Country Strong (Lily Nadir), 3rd Aoife O’Connor’s Imperial High Tide (Sadhbh O’Connor)

Intermediate Show Riding Type, 1st Rebekah Rochowiak’s Greannstown Vivendi Girl (Rebekah Rochowiak), 2nd Laura Ryan’s Lucky Lass Clover (Laura Ryan), 3rd Helena Hennessy Ruane’s Redinagh Razzle Dazzle (Aoibhinn Ruane), 4th Fiona Furlong’s Brandon Shuna (Shauna Furlong)

Novice 158cms Working Hunter, 1st Melissa O’Connor’s Darcy de Chanteloube (Jessica Murphy), 2nd Fiona Fulong’s Brandon Shuna (Shauna Furlong),

Open Intermediate Working Hunter, 1st Birol Nadir’s Country Strong (Lily Nadir), 2nd Eileen Furlong’s Thistletown Rose Royale (Eimear Furlong)

Intermediate Champion – Darcy de Chanteloube; Intermediate Reserve Champion – Country Strong

Novice 153cms Working Hunter, 1st Anna Cashman Wyse’s Illamurra Bay (Katie Wyse)

Novice 143cms Working Hunter, 1st Clare Scott’s Goldengrove Juliet (Annarose Scott), 2nd Marjorie Hardiman’s Creganna Milady (Lara Field), 3rd Anna Doyle’s Blessington Black Shadow (Sam Doyle)

Novice 133cms Working Hunter, 1st Cheryl Cusack’s Edenmist Bobs Your Uncle Too (Conor Cusack), 2nd Marjorie Hardiman’s Creganna Lorenzo (Lara Field), 3rd Grainne Malone’s Mr O’Malley (Aileen Malone)

Novice Working Hunter Champion – Goldengrove Juliet; Novice Working Hunter Reserve – Edenmist Bobs Your Uncle Too

Open 133 cms Working Hunter, 1st Lucy Kelly’s Tinnacarrig Milo (Ned Kelly), 2nd Avril Hobson’s Brimstone Bowman (Lucy Keane), 3rd Cheryl Cusack’s Annandale Royal Mint (Conor Cusack), 4th Marjorie Hrdiman’s Creganna Dancer (Lara Field)

Open 143 cms Working Hunter, 1st Anne Doyle’s Who’s Jardin B (Sam Doyle), 2nd Helena Hennessy Ruane’s Clonad Rose (Aoibhinn Ruane), 3rd Marjorie Hardiman’s Creganna Kerfuffle (Lara Field), 4th Lucy Kelly’s Rowdown Archer (Ned Kelly)

Open 153cms Working Hunter, 1st Jackie Barden’s Kilnaspic Lily (Hazel Barden), 2nd Emily Widger’s Skellorn Prairie Starlight (Emma Mackey), 3rd Eileen Furlong’s Thistletown Olympia (Eimear Furlong)

Open Working Hunter Champion – Who’s Jardin B; Open Working Hunter Reserve – Clonard Rose

Performance 50cms, 1st Zoe Shannon’s Glynsylan Magellan (Lennan Moloney), 2nd Tessa Gunn’s Kilvemmon Sir Bob (Eva Gunn), 3rd Avril Hobson’s Tynffrwd Carys (Maccon Keane), 4th Lucy Kelly’s My Mate Marely (Tristan Kelly)

Performance 60cms, 1st Maeve Kennedy’s My Starlight (Andy Kennedy), 2nd Cheryl Cusack’s Thierry Henry (Cian Cusack), 3rd Paul Deegan’s Aghill Apachy (Ella Deegan), 4th Trish O’Donnell’s Willow Wisp (Ellie O’Donnell)

Performance 70cms, 1st Anne Doyle’s Conflicting Colours (Chloe Doyle), 2ndTrish O’Donnell’s Willow Wisp (Ellie O’Donnell), 3rd Paul Deegan’s Ashill Apache (Ella Deegan), 4th Aideen Robinson’s Glenellen’s Star (Kimear Keogh)

Performance 80cms, 1st Clare Greene’s Horse and Jockey Clasper (Kirsty Greene), 2nd Emma Jane Leggett’s Doonreaghan Oak (Emma Jane Leggett), 3rd Hannah Horgan’s Moona Curragh Ted (Imogen Horgan), 4th Aideen Robinson’s Glenellen’s Star (Eimear Keogh)

Performance 90cms, 1st Laura Ryan’s Lucky Lass Clover (Laura Ryan)

Performance 1mtr, 1st Birol Nadir’s Country Strong (Lily Nadir), 2nd Cathy Cooper’s Ravensdale Rossi (Ellie Rogan)

Performance 1.10cms, 1st Cathy Cooper’s Ravensdale Rossi (Ellie Rogan), 2nd Birol Nadir’s Country Strong (Lily Nadir), 3rd Eileen Furlong’s Thistletown Rose Royale (Eimear Furlong)

Performance Champion – Ravensdale Rossi; Performance Reserve Champion – Country Strong

Supreme Champion of Show – Aoife O’Connor’s Imperial High Tide.  Rider: Sadhbh O’Connor

Reserve Supreme of Show –Aidan Williamson’s Goldengrove Temptress. Rider: Victoria Burns

 

 

IRISH PONY SOCIETY CHAMPIONSHIP SHOW 2019

Following fantastic results achieved at the Europeans and RDS, IPS members travelled to Barnadown to compete at the Championship Show, with over 150 classes and 45 championships there was superb action over the three days.  Our visiting Judges from the UK were very complimentary on the quality of both the venue, the course building and animals that came through their rings.  The highlight of Thursday was the Tom Robinson Gold Cup, the dressage phase was won by Gina McCann’s Lightwater Shroughen Pride, ridden by Ruby Hughes with Avril Hobson’s Brimstone Bowman, ridden by Sarah Keane taking the Showjumping Award and Ciara Durham’s Jim Delaney, ridden by Pippa Durham winning the Performance Hunter section.  The overall Tom Robinson Gold cup was won by Brimstone Bowman.  Throughout the three days of competition, Sarah also won the M&M Working Hunter Championship with her Mother’s Lon Mac Líomhtha and the Reserve Jim Lilley Championship also with Bowman.

Friday saw super numbers in the mini classes with the Mini Working Hunter Champion won by Aine Brennan’s Proclins Prince Charming, ridden by Aoife Brennan.  Alan Mulligan’s Moscombe Cheeky Boy, ridden by Julia Mulligan won both Open Show Pony and Part Bred Championships and went on to win Overall Show Pony Champion.  Over in the Derby Ring, Ciara Durham’s Jim Delaney won the overall Working Hunter Championship with Janet Williamson’s Plasdavrene Matty’s Mate, ridden by Carla Williamson, hot from her Dublin win, taking the Overall Starter Stakes Championship, both ponies winning their tickets into the Supreme.  Carla had won the Working Hunter Starter Stakes Championship earlier in the day with Lara Field on Creganna Dancer taking Reserve.  Lara and Dancer made a great team throughout the competition taking 3 Reserve Championships in the Working Starter Stakes, Performance Working Hunter and the Novice Working Hunter.  The Novice Working Hunter Championship was won by Anne Stanley’s Donode Mable Molly, ridden by James Ryan.  James was then presented with his own Grandfather’s Perpertual Trophy named the Jimmy Curran Trophy.  James also won the Intermediate Working Hunter Championship on Kieran Ryan’s Ardfinnan.

Saturday held the HSI  Youngstock Final which saw competitors with Irish Bred 1, 2 and 3 year old ponies that had qualified at shows throughout the Summer.  The well-deserved winner was Ann Grimes’s Blennerville Rua, a 3-year-old filly by Paulank Easy Peasy out of Blennerville Scarlett.  Rua had also taken Reserve Champion in the Show Hunter Youngstock Class, which was won by Peter Byrne’s Wyndham Dun To-a-T.  There were lots of Youngstock Champions throughout the day with M J Galvin’s Malbay Georgie Boy taking Show Pony Young Stock Champion and Reserve Part Bred Youngstock with Shane Fennell’s Parcglass Appollo taking Champion.  The Overall Youngstock Champion was won by Lady Nesta FitzGerald’s Brandon Brief Encounter, which had won the Broodmare Championship earlier in the day.

The IPS added an Open Working Hunter qualifying competition to the schedule this year, named the Jim Lilley Series in memory of Mr Jim Lilley, deceased, who had given many years of service to the IPS and esteemed President.  Qualifiers had been run throughout the season which led to an exciting display of jumping at the final.  Johnny Kyle had built a technical track which combined traditional rustic knockables with the challenges of natural obstacles.  It takes a special partnership to become the Jim Lilley Series Champion and the deserving winner was Jack Murphy riding Valerie O’Reilly’s Tynan Earl Grey who had earlier won the 143cms class.  Jack was presented with a perpetual Cup by Mrs Pearl Lilley who, accompanied by her daughter Amanda, had watched the competitions all day.

The day culminated in the Supreme Championship which is quite a spectacle with Judges sitting and young IPS members still in their jodhpurs holding up the results behind them as the audience quickly tallies each score.  Each Champion passed before the Judges putting on display to show their pony’s potential with Starter Stakes Champion Plasdavrene’s Matty’s Mate ridden by Carla Williamson, Show Pony Champion Moscombe Cheeky Boy ridden by Julia Mulligan, Show Hunter Champion Darton’s Valentine ridden by Amber Marnane, In Hand Champion Nesta Fitzgerald’s Brandon Brief Encounter, M & M Champion Waitwith Little Jolie ridden by Max Laird, Working Hunter Champion Jim Delaney ridden by Pippa Durham and Connemara Champion Knockbridge Just Jimmy ridden by Jasper Kelly.

The audience quickly realised that Brandon Brief Encounter, Darton’s Valentine and Waitwith Little Jolie tied on equality of points.  After much collaboration, the Judges called the delighted Supreme Champion as Casilda Laird’s Waithwith Little Jolie, a 7-yr-old mare by Tamesvalley Sahara out of Waitwith Janie.  Max, led by Gary Laird had won the M & M Lead Rein and Championship earlier in the day.  Darton’s Valentine, ridden by Amber Marnane and owned by Louise Lyons, took the Reserve Supreme.

Full Results Championship Show

Irish Field Results for the Championship Show 2019

 

Mini Ponies out in force at the IPS Spring Show

Beautiful sunshine with a chill in the air greeted riders for the Irish Pony Society Spring Show, which was held in Raheen Na Gun on Saturday 4th May.  Ger O’Brien and his team at Raheen Na Gun efficiently built tracks and set up two very inviting courses for the riders and were on hand all day.  With over 60 classes to enter there was lots to entertain the spectators.  The largest classes of the day were in the mini classes with lots of small beautifully turned out ponies and riders walking away with colourful rosettes.  Chloe Salley, riding Mrs Margaret Miller’s Goldengrove Sunshine, was both Show Hunter Champion and Part-Bred Champion.  Mr James Kelly’s Rookery Haribo, ridden by Jack Kelly, also had a great day, winning the Mini Show Hunter and the M&M Ridden Championship.  The working hunter rings, although quieter, had some great displays of jumping with Mrs Ciara Durham’s homebred pony, Jim Delaney, winning Working Hunter Champion ridden by Pippa Durham, with the M&M Working Hunter Championship won by Mrs Margaret Nelson’s Benny Liath, ridden by Isabelle Nally.  The Performance Championship was won by the super little pony, Inspector Bob, who has taught many a rider to negotiate jumps safely, owned by Mrs Sara Kavanagh and ridden by her daughter, Ellie.  The delighted winner of the day was Charlotte Kelly who won the overall Supreme Championship with Mrs Tara Hudson’s Chagford Leon.  Charlotte had won the Show Pony Championship earlier in the day and was the Judge’s pick in the Supreme.  Carla Williamson took the Reserve Supreme with Mrs Janet Williamson’s pony, Plasdavrene Matty’s Mate.  Carla had won the Starter Stakes Championship after a lovely win the Open Working Starter Stakes competition.

The IPS would like to thank all who supported the show and all the new members who have joined this year and all its loyal members that travel the country supporting shows and look forward to a great season ahead.

Results from Irish Pony Society Spring Show 2019 can be viewed HERE.

—————————————————————————–

Report from Introduction to IPS Gold Cup at Wexford Equestrian on Sunday 2nd October

The IPS South Leinster/Waterford Area decided to take a new incentive by holding a two or three phase competition for all ages at Wexford Equestrian on Sunday 2nd October.  This was a totally new concept for the area and we were delighted with the overall results.  Riders of all ages from four to twenty went home happy and the committee were so encouraged by the response that further similar days will be held next spring.  There were several riders who had never taken part in IPS events before and, hopefully, this will encourage them to continue next season.  The results were awarded on a points system and in the lead rein class, Eryn O’Reilly on Wilson was a convincing winner overall from Georgia de Bromhead, with Ava Doyle taking both first and second places in the First Ridden overall result with Missy and the veteran Mean Bean.  The Starter Stakes competition was hotly contested over all 3 phases and, here, Tiggy Hancock on Longthwaite Red Robin finished 2 points ahead of Taylor Peare on Lady Dawn Windsor to win the overall rosette.  In the 133cms class, Tiggy came out on top on Noble Toreen Lass with Lottie Ross taking the 2nd place on Penny’s Wonder.  The 143cms section was another close finish, with Emma Osborne on Lisrua Heidi just gaining the lead from Sadhbh Stassin on Clonross Giselle.  The Connemara class went to Shauna Furlong on Danny’s Pride with Lauren Reck coming second with Bobby’s Misty Magic.  The 153cms class went to Sadhbh Stassin with Max, 2nd place being hotly contested between Eimear Furlong and Ciara Freyne with Eimear on Thistletown Olympia coming out on top by a mark.  Eimear Furlong then completed the show jumping phase only on Brandon Nairobi to take the 158cms class.  It was a most enjoyable day all round and, certainly, well worthwhile.

 Results from the day can be viewed HERE